Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Bojujeme proti chrípke a zápalom

  • Ostatná aktualizácia: nedeľa, 08. október 2017, 20:38
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Ľubica Terebeššyová, Mgr. Erika Bobiková, koordinátorky pre podporu zdravia a zdravého životného štýlu, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová

  • 03-október-2017 20:17

Chrípka
Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva rýchlo sa šíriaci a premenlivý vírus. Prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Nástup chrípky je náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy a prudko stúpajúcou teplotou na
39 – 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle, nádcha začína 1-2 dni po začiatku ochorenia. Ku klinickým príznakom dochádza už v priebehu 1 až 3 dní od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 - 5 dňoch odoznejú. K úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch.

Zápal (inflamatio)
Komplikovaný a komplexný dej, zrejme vývinovo daný na vniknutú škodlivinu.
Rozlišujeme:
•defenzívny zápal – najmä ak je spôsobený mikroorganizmom
•reparatívny zápal – ak sú príčiny fyzikálne, chemické (napr. IM)
•niektoré zápaly zanechávajú imunitu

TOP10 najlepších potravín v boji proti baktériám a vírusom: cesnakCesnak
Cesnak je jednou z najlepších potravín s antibakteriálnymi účinkami, pričom pomáha bojovať proti kvasinkám, plesniam, červom či kandide.
Kokosový olej
Obsahuje kyselinu laurovú, ktorá prepožičiava kokosovému oleju antibakteriálne vlastnosti.
zazvorZázvor
Zlúčenina v zázvore, prezývaná ako gingerol, bojuje proti infekciám, najmä tým v ústnej dutine.
Fermentované výrobky
Obsahujú probiotiká – dobré baktérie, ktoré posilňujú imunitu organizmu.
citronyCitróny
Obsahujú dve látky: kumarín a tetrazin, ktoré pomáhajú bojovať proti mnohým patogénom. Citróny majú ochranné účinky ako zvnútra organizmu, tak aj zvonku.
chrenChren
Je známy svojimi antibakteriálnymi účinkami od roku 1950. Používa sa na boj proti infekciám močového systému, pľúcnym infekciám a infekciám dýchacieho systému.
ananasAnanás
Bromelain v ananáse neuľavuje iba tráveniu, ale má aj protizápalové účinky. Pomáha bojovať proti ústnym infekciám a zápalom hrdla.
kurkumaKurkuma
Má neuveriteľné antibakteriálne vlastnosti – v boji proti infekciám, či chrípke, primiešajte lyžičku tohto korenia do citrónovej šťavy s bio medom.
medMed
Obsahuje enzým, ktorý uvoľňuje peroxid vodíka, ktorý účinne zabíja niektoré druhy baktérií. Uistite sa však, že konzumujete bio med (nespracovaný), pretože pasterizovaný stráca tieto vlastnosti.
kapustaKapusta
Je účinným bojovníkom ako proti rakovine, tak aj proti cudzím baktériam, ktoré útočia na náš organizmus a oslabujú imunitu. Šťava z kapusty nelieči iba žalúdočné vredy, ale taktiež zbavuje telo zápalov a bojuje proti infekciám.

Všetky deje v našom organizme sú tak ovplyvňované osou psycho-neuro-endokrinno-imunitnou. Imunitný systém je súčasťou celku ďalších systémov (napr. hormonálny, nervový, črevný mikrosystém) a jeho správna funkcia vyžaduje rovnováhu v celom organizme. Dlhotrvajúci stres, či už fyzický alebo psychický, depresie, nevyriešený hnev a bolestné životné situácie, to všetko poškodzuje imunitný systém a tým vzniká náchylnosť organizmu k rôznym mikróbom. Imunitné bunky podieľajúce sa na zneškodňovaní mikróbov sú citlivé na viaceré faktory, pozitívne ich činnosť však ovplyvňuje pozitívne myslenie. Ak teda chceme naozaj účinne bojovať proti oslabeniu organizmu rôznymi mikróbmi, okrem posilnenia organizmu bylinkovými pomocníkmi, mali by sme hľadať aj to čo nás oslabuje zvnútra a narúša našu rovnováhu.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft